Obligacje strukturyzowane
Inwestor indywidualny

Obligacje strukturyzowane są jednym z najnowszych instrumentów finansowych dostępnych na polskim rynku kapitałowym. Ich emitentami są najczęściej instytucje finansowe – banki lub domy maklerskie. Obligacje strukturyzowane są najczęściej kombinacja dwóch elementów:

  • papieru wartościowego o stałym dochodzie (obligacji)
  • instrumentu wpływającego na wartość kapitału – mogą to być inne obligacje, akcje, indeksy, fundusze inwestycyjne, waluty, opcje, kontrakty itp.

Najważniejszymi korzyściami z inwestowania w tego typu produkty jest możliwość ochrony kapitału przy jednoczesnym udziale w możliwych ponadprzeciętnych zyskach. Ochrona kapitału polega zazwyczaj na tym, że w momencie zakupu instrumentu, Klient ma zagwarantowana kwotę, która zostanie mu wypłacona na koniec czasu trwania inwestycji. Może to być kwota  100% zainwestowanych środków, może to być również kwota nieznacznie mniejsza lub większa. Zwykle jest to jednak zysk niewiele przewyższający dochody z bezpiecznych instrumentów finansowych. Ponadprzeciętne zyski są osiągane dzięki zainwestowaniu pozostałej kwoty obligacji w instrument lub instrumenty finansowe o dużym ryzyku inwestycyjnym a więc instrumenty, w które w normalnych warunkach, z racji wspomnianego ryzyka, klient zazwyczaj nie inwestuje. Należy jednak podkreślić, że mozliwość uzyskania ponadprzeciętnego zysku uzależniona jest od wielu czynników rynkowych, mających wpływ na zachowanie instrumentu finansowego mogącego wygenerować ponadprzeciętny zysk. Podsumowując, Klient nabywając obligację strukturyzowaną nabywa możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków po spełnieniu warunków określonych w prospekcie emisyjnym lub memorandum inwestycyjnym, jednakże możliwość ta nie jest gwarantowana przez Emitenta. Emitent gwarantuje jedynie zwrot określonej kwoty w momencie zakończenia czasu trwania inwestycji.

Dom Maklerski Banku Handlowego S.A. pośredniczy w sprzedaży obligacji strukturyzowanych emitentów, z którymi ma podpisaną odpowiednią umowę. Emitentami obligacji strukturyzowanych są zwykle banki i inne instytucje finansowe.