DMBH Online
Zaloguj
Zarejestruj

Znajdź najbliższy punkt przyjmowania zleceń


Informacje

Spotykane zagrożenia


Co to jest "phishing"
Użytkownicy, którzy aktywnie używają internetu przyzwyczajają się do wygód, które internet oferuje. Bankowość elektroniczna, zakupy w sklepach internetowych i inne, to usługi z których niewątpliwie warto korzystać. Należy jednak pamiętać o tym, że Internet jest również wykorzystywany przez przestępców, którzy wysyłają wiadomości e-mail, wyglądające jak wysłane np. przez Bank czy inną zaufaną organizację. Wiadomości takie wyglądają bardzo wiarygodnie, a w rzeczywistości mają na celu wyłudzenie poufnych danych. Ten sposób oszustwa nosi nazwę "phishing".

Zachowaj szczególną ostrożność wobec nieznanych maili, szczególnie zawierających linki, załączniki lub prośbę o podanie poufnych danych. Nie otwieraj podejrzanych e-maili. Kasuj je.

Strony internetowe serwisów transakcyjnych zabezpieczone są zaawansowanym systemem szyfrowania. Adresy internetowe takich stron zaczynają się od https: (gdzie "s" wskazuje, że strona jest wyświetlana w bezpiecznym połączeniu), strony wyświetlają też ikonę (zazwyczaj żółtej) kłódki w dolnej części przeglądarki. Aby jednak upewnić się, że te zabezpieczenia są autentyczne zalecamy weryfikację certfikatu.
Gdy klikniesz dwukrotnie ikonę kłódki, zostanie wyświetlone okno dialogowe z informacjami o certyfikacie zabezpieczającym stronę. Dla Serwisu DMBH może być to np. informacja "Issued to online.dmbh.pl" (Wystawione dla online.dmbh.pl). Więcej informacji na temat certyfikatów bezpieczeństwa znajdziesz tutaj .

Jak rozpoznać wiadomość typu "phishing"

Możesz otrzymać nieoczekiwaną wiadomość e-mail, która sprawia wrażenie przesłanej przez Bank lub inną instytucję. W rzeczywistości jednak oszuści, podszywając się pod zaufaną instytucję mają na celu wyłudzenie danych poufnych. Zwykle w takich wiadomościach zostaniesz poproszony o podanie danych dotyczących konta, karty kredytowej, kodu PIN lub innych poufnych danych. Wiadomość może też zawierać link prowadzący do fałszywej strony. Pamiętaj, nigdy nie odpowiadaj na podejrzane e-maile. Nie podawaj tez Twoich poufnych danych na nieznanych stronach internetowych.

Przestępcy próbują oszukać użytkownika, używając słów zwiększających wiarygodność przekazu. Często używane sformułowania to np.:

  • bezpieczeństwo;
  • sprawdzenie poprawności działania serwisu;
  • weryfikacja;
  • twoje konto zostało zablokowane;
  • proszę potwierdzić dane personalne.

Ma to na celu zbudowanie zaufania do przesłanej wiadomości a tym samym zwiększenia prawdopodobieństwa, że klikniesz link zawarty w wiadomości bądź odpowiesz na otrzymanego e-maila.

Warto wiedzieć

Aby zwiększyć poziom bezpieczeństwa korzystania z internetu powinieneś zabezpieczyć Twój komputer aktualizowanym oprogramowaniem antywirusowym i aplikacjami typu "firewall" (zapora ogniowa). Należy także na bieżąco aktualizować system operacyjny i przeglądarkę internetową "łatami" dostarczanymi przez producenta.

Zabezpiecz komputer aktualnym oprogramowaniem antywirusowym i firewall.

Jeżeli logujesz się do Systemu Online DMBH, upewnij się, że wpisałeś poprawny adres online.dmbh.pl i wybrałeś opcję Zaloguj z menu strony głównej.

Dom Maklerski nigdy nie prosi drogą e-mailową o podanie poufnych informacji, danych dotyczących konta, karty, czy danych dostępowych do serwisu DMBH. Nie odpowiadaj na podejrzane wiadomości e-mail i nie postępuj zgodnie z instrukcjami  zawartymi w takich e-mailach, nawet jeśli stwierdzono, że konto zostało zablokowane lub że poniesiesz karę finansową.

Jeśli masz jakieś podejrzenia, zwróć się o pomoc do Telecentrum - 0 801 322 484 (należy wybrać opcje połączenia z Domem Maklerskim Banku Handlowego S.A.).

Konie trojańskie i tzw. Keyloggery

Przestępcy często wykorzystują oprogramowanie szpiegujące (keyloggery i konie trojańskie), które w sposób ukryty może zostać zainstalowane na komputerze Użytkownika i przechwytywać informacje wpisywane na klawiaturze lub przeszukiwać zawartość komputera, by znaleźć dane kart kredytowych lub kont bankowych, śledzić nasze zachowanie w internecie. Oprogramowanie takie może być częścią kodu podejrzanej strony www, wiadomości e-mail lub jej załączników. Otworzenie zainfekowanych elementów może spowodować, że oprogramowanie zostanie zainstalowane w sposób ukryty na komputerze. Dlatego tak ważne jest stosowanie aktualnych zabezpieczeń antywirusowych i oprogramowania typu firewall, które mogą uchronić przed nieumyślnym otwarciem zainfekowanych elementów i instalacją niechcianego oprogramowania.

Jeżeli program antywirusowy na Twoim komputerze znajdzie i usunie konia trojańskiego, zmień natychmiast Twoje hasło do serwisu DMBH.

Usuwaj podejrzane wiadomości e-mail bez ich otwierania; nie otwieraj podejrzanych załączników, nawet gdy wyglądają na takie, które zostały wysłane przez znaną Ci osobę.